poniedziałek, 22 lutego 2016

Dieta roczniaka - zasady

W drugim roku życia dziecka dieta powinna ulec zmianie.  
Głowna zmiana to mniejsza ilość posiłków wyłącznie mlecznych (mleko kobiece, mleko modyfikowane) oraz konsystencja posiłków: już nie są to posiłki papkowate ani mocno rozdrobnione. 
Po 1 roku życia można wprowadzić także dziecku do diety mleko krowie (słodkie, bo jego przetwory tj. jogurt i kefir czy twarożek można było wcześniej). 

Plan diety roczniaka powinien składać się z 5 posiłków - 3 głównych tj. śniadania, obiadu i kolacji i 2 przekąsek w postaci 2 śniadania i podwieczorku.

Posiłki powinny być jak najbardziej urozmaicone. Błędem jest np. danie dziecku do popicia dania z owocami sokiem owocowym.

Śniadanie 

jest bardzo ważnym posiłkiem, od którego powinno dziecko zaczynać dzień. Nie powinno zwlekać się z jego podaniem: dziecko powinno otrzymać śniadanie zaraz po wstaniu. Śniadanie powinno być bogate w białko i węglowodany złożone. Co to oznacza w praktyce? Komponując śniadanie dziecka zwróć uwagę na to by zawierało produkty mleczne: kefir, jogurt, twarożek, mleko krowie, mleko modyfikowane lub jajko, chude mięso czy rybę. Węglowodany znajdziesz w kaszce czy pieczywie, które nie musi być białą bułeczką. Jestem zdania, że im wcześniej dziecko przyzwyczai się do ciemnego, razowego chleba tym lepiej. Nie ma potrzeby ograniczania go w diecie. Jest bardziej wartościowe niż białe ze względu na zawartość błonnika i wielu składników mineralnych. Do śniadania koniecznie daj dziecku warzywa: mogą być w postaci gotowanej lub surowej.

Obiad 

najlepiej by składał się z dwóch dań: zupy warzywnej i 2 dania, oczywiście o ile to możliwe. Drugie danie powinno składać się z białka, np.: mięso, drób, ryby, jaja, strączkowe (co najmniej 2 razy w tygodniu w diecie dziecka powinny być ryby) oraz węglowodanów: ziemniaki, kasze, ryż, makarony. Plus oczywiście warzywa, o których już pisałam, że powinny być podstawą diety. Podając dziecku talerz spójrz na proporcje obiadu: połowę powinny stanowić warzywa. 

Kolacja 

w tym wieku może z mleka zmienić się na stały posiłek. Może to być risotto z dodatkiem produktów mlecznych, mięsa czy ryby czy po prostu kanapki. Różne są preferencje rodziców i ich dzieci. Pozostawienie butelki mleka na posiłek kolacyjny w 2 roku życia też błędem nie jest.

2 śniadanie i podwieczorek 

to mniejsze posiłki od 3 głównych. Mogą to być koktajle owocowo - warzywne, owoce, musy owocowe, kleik czy kaszka. Unikaj podawania dziecku gotowych deserków, słodzonych serków czy innych przetworzonych słodyczy na te posiłki. Jeśli chcesz dodać coś słodkiego do diety dziecka nich to będą miód, owoce suszone, musy owocowe czy soki przecierowe z owoców, ale zrób je samodzielnie. Te w sklepach są pełne cukru, który powoduje tycie i próchnicę a również zaburzenia apetytu i często jest powodem, dla którego dziecko marudzi przy pozostałych posiłkach. 

Pojadanie

Jeśli Twoje dziecko jest bardzo aktywne może upominać się między posiłkami o jedzenie. Daj mu wtedy pokrojone w słupki warzywa czy owoce. Unikaj przekąsek typu chrupki, biszkopty czy cukierki, bo jak pisałam powyżej są dużym błędem w żywieniu małego dziecka.

W ciągu dnia dziecko powinno mieć cały czas dostęp do płynów. Przede wszystkim powinna to być woda: nie musi być specjalna butelkowana woda kupna, może to być zwykła woda przegotowana i ostudzona z czajnika. Nie dodawaj dziecku soków do wody. Błędem jest podawanie dziecku soku między posiłkami. Sok może być dziecku podany, ale w ramach posiłku, np. dodatek do podwieczorka czy śniadania. Nie ma konieczności robienia dziecku herbaty. Nie kupuj wód smakowych. Dziecko powinno przyzwyczaić się do naturalnego smaku wody i nią gasić pragnienie.

To dziecko decyduje ile zje, ale od Ciebie zależy co zje. Pamiętaj o urozmaiceniu jego diety, o wyborze najświeższych produktów, o tym by w diecie znalazły się codziennie warzywa i owoce. Naprawdę nie ma konieczności podawania dziecku deserków czy serków, którymi kuszą reklamy.


Pamiętaj, że jesteś przykładem dla dziecka. Ono uczy się nawyków, także tych żywieniowych, właśnie od Ciebie. 


Roczniak to już nie malutkie niemowlę. Roczniak bacznie obserwuje co robią rodzice i ich naśladuje. Nie wymagaj od dziecka jedzenia warzyw skoro sam ich unikasz. Dziecko nie zje warzyw, jeśli patrząc w Twój talerz ich nie widzi. Jeśli smarujesz kanapkę majonezem dziecko szybko zainteresuje się co jest w słoiku i prawdopodobnie szybko go polubi skoro dla mamy lub taty jest on tak interesujący. Chcesz by Twoje dziecko zdrowo się odżywiało? Zacznij od siebie.

W tym wieku dziecku powinniśmy dać możliwość jedzenia samodzielnego, o ile nie zrobiliśmy już tego wcześniej. Bałagan? Porozrzucane jedzenie? Trudno! Kiedy jak nie teraz ma się nauczyć samo jeść?

Prawidłowe nawyki kształtuje też wspólne jedzenie posiłków - je dziecko jesz i Ty. Super, jeśli przynajmniej raz dziennie wszyscy domownicy siadają do wspólnego posiłku przy stole.







2 komentarze:

  1. Naprawdę śietnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie jeśli chodzi o same dzieci to one mają bardzo specyficzną dietę. Ja jestem zdania, że warto jest dla dorosłego wybrać catering dietetyczny. Nawet jak czytałem w https://www.zdronet.pl/catering-dietetyczny-z-mozliwoscia-wyboru-posilku-%E2%80%93-3-najwieksze-zalety,2760,news.html to są takie cateringi gdzie możemy wybierać sobie dania.

    OdpowiedzUsuń