poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Dzieci muszą pić!

Dziś nie o jedzeniu a o piciu.

Upały za nami. I jeszcze przed!

Pamiętajcie dzieci potrzebują pić! Tak jak z jedzeniem: to od nas dorosłych, zależy co dzieci będą pić.

Warto byś przypominał o piciu dziecku tak często jak to możliwe np. podsuwając butelkę z wodą. Bo o odwodnienie dziecka łatwiej niż u dorosłego. 


Dzieje się tak dlatego, że ośrodek pragnienia u dzieci nie jest jeszcze tak dobrze rozwiniety jak u osoby dorosłej. O konieczności napicia się informuje nas uczucie pragnienia. Jednak czas upływający od pojawienia się pragnienia do jego zaspokojenia (plus czas na zmetabolizowanie wody!) jest niekiedy zbyt długi. Istnieje wtedy ryzyko odwodnienia. U dzieci to niebezpieczeństwo jest jeszcze większe z powodu słabszego odczuwania pragnienia. Poza tym organizm dziecka składa się w większym procencie z wody niż organizm osoby dorosłej. A więc nawet niewielki procent ubytku wody jest przez organizm bardziej odczuwalny. Dzieci, szczególnie małe, są ruchliwe, większa ilość wody jest wtedy tracona z potem. Dlatego zadbaj, by dziecko systematycznie uzupełniało płyny. 

Najlepszym płynem do gaszenia pragnienia dziecka jest woda. Czysta woda! 
Jeśli Ty gasisz pragnienie kolorowym płynem to nie zdziw się, że Twoje dziecko nie chce pić bezbarwnej wody. A czy woda może być smakowa? Oczywiście! Ale nie ta smakowa butelkowana, ale dodaj do wody nieco soku z owoców albo wrzuć kilka owoców. Z doświadczenia wiem, że podczas dużych upałów czasem dziecko może odmawiać picia. Alicja podczas największych upałów, jakie mieliśmy w ostatnim czasie, odmawiała picia wody. Wtedy świetnie sprawdził się dodatek do wody kompotu z owoców albo naturalnego soku np. z malin. Dodawałam jej też listki mięty i sok z cytryny - baaardzo jej smakowało. Nie jestem zwolennikiem dawania dziecku gęstych, słodkich soków przecierowych. Sama tez nie wyobrażam sobie pić takie słodkie płyny by ugasić pragnienie. 

Pamiętaj najlepszym płynem do picia dla Twojego dziecka jest woda. Ale przede wszystkim dziecko musi widzieć, że rodzic też pije wodę. Przykład pochodzi z góry. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz